Modifiye

Öncelikle modifiye kısmını iki ana başlık altında inceleyeceğim. İlk olarak görsel modifiye kısmından başlamam daha uygun olacaktır.

Görsel Modifiye

M tamponlar

 

Bu tamponları piyasada takım olarak 1000 tl civarında bulmanız mümkün. Abs plastikten olanları almanızı tavsiye ederim. Fiber ile yapılanlar çatlama ve kırılma yapabiliyor. Ön arka tampon montajına boyama dahil ortalama 400 tl alınıyor. Anlayacağınız bu modifikasyon size 1400-1600 tl bandında maal olacaktır.

 

Angel Eyes Farlar

Bmwlerde halka far olarak geçen farlardır. Normalde e39 2001 araçlarda xenon opsiyonu seçilmiş araçlarda bulunmaktadır.(Oldukça seyrek karşılaşılıyor.) Bu farların birçok yan sanayisi bulunmaktadır. Takım olarak 500 tl den başlayıp 2000tl’ye kadar bulunabilmektedir. Bütçenize göre uygun olanı seçersiniz. Montaj yapılırken aracınız makyaj öncesi ise birtakım kablo işlemleri gerekebilmektedir.

 

 

Hella Stoplar

Makyaj sonrası stoplardır. Normalde e39 2001 sonrası makyajlı araçlarda bulunmaktadır. Yan sanayi ve Orijinal olmak üzere piyasada bulunmaktadır. 300 tl den 1500 tl’ye kadar çıkmaktadır.(Orijinalleri 1500) Montaj sırasında kablo tesisatında tadilat gerektirebilir.

 

 

M Direksyona Geçiş

Aracınızın paketine bağlı olarak öncesinden sahip olabilirsiniz ancak yok ise görsel anlamda güzel bir yenilik olacaktır. Bunun için iki çeşit m direksyon bulunmaktadır. Aşağıda sergilenmiştir. İnternetten 1000-2000 tl bandına rahatlıkla bulmanız mümkün.

 

 

Android Multimedia Sistemi

Şimdi sıra iç alanda yapılabilicek modifikasyonlara geldi. Bu noktada çok yapılabilicek birşey yok. Bir e39 sahibi olarak sizlere önerim android tabanlı bir multimedia cihazı almanı olacaktır. Piyasada oldukça fazla alternatik var. Alırken android olmasına dikkat edin java tabanlılar kullanışlı olmuyor. Arabaya cok ayrı bir hava katıyor işlevselliğine diyecek yok zaten. Piyasada 1500 tl bandında direk e39’lar için özel tasarlanmış cihazlar bulunmakta radyo bölgesine birebir uyumlu oluyorlar.

 

 

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonraki farkı aşağıdaki resimlerdeki gibi olacaktır.

Burda işlemler öncesindeki e39.

Burada ise işlemler sonrasındaki e39 durmakta.

 

 

Motor Modifiyesi

E39’lardaki benzinli motor seçenekleri atmosferik motorlardır. Bundan ötürü aracınıza yapacağınız modifikasyonlardan üst düzeyde bir etki alamayacağınızı öncelikle belirtmem gerekiyor.(Turbo veya kompresör uygulaması yapmazsanız.) İllaki bir işlem yapmak istiyorsanız ucuzdan pahalıya doğru yapılabilecek işlemleri yazacağım.

 

Cold Air İntake

Aracınıza alacağınız bir cold air intake kit sizlere faydası olacaktır ancak 5-10 beygir gibi rakamlar beklemeyin. En iyi taktirde 2 beygir olduğunu söylemekte fayda var.

Chiptuning

Aracınıza chip tuning uygulaması yapabilirsiniz ancak bununda size çok fazla faydası olmayacaktır. 2-3 Hplik bir artış sağlayacaktır.

 

Emme ve Egzoz Manifoltu

Aracınıza yapabileceğiniz en faydalı modifiyelerden biridir. Emme manifoltu değiştirmenizin için m52-54ler için tavsiye edilen m50b25 emme manifoltudur. Resimde m52 ile m50b25 manifoltu arasındaki fark açıkça görülmektedir . Egzoz manifoltu için custom bir manifolt işinizi görecektir. Bu size 10-15 hplik bir fayda saplayacaktır. Egzoz sistemiyle desteklenirse motor seçeneğinize göre daha fazla getiriside olabilmektedir.

Egzantirik

Egzantirik değişimi yoluyla ve arac yazılımı güncellemesiyle faydası olacaktır ancak m52’lere s52b32 egzantirik mili önerilmektedir ancak çok pahalı olduğundan mantıklı değildir.

Stroker kit

Stroker kit aracınızın hacmini artırmaya yaramaktadır. Yani m52b20 kodlu motoru rektifiye ettirirken m54b30 gibi toplamanıza yaramaktadır.  Bu işlemde gene bmw parçaları kullanılmakta. Motorunuzun çeşidine göre piston kolu, piston, krank ve enjektörlerin değişmesi gerekebilmektedir. M52B20 stroker kit uygulanıp M52B30’a çevirilerek 240 hp elde etmek mümkündür

 

 

Turbo Ve Kompresör Uygulaması

Motorlar bölümüne girerseniz motorunuza göre turbo ve kompresör tavsiyeleri yazmaktadır.