E39 Alacaklar İçin

Sizlere bir e39 sahibi olarak size tecrübelerimi ve tavsiyelerimi aktaracağım. Performans anlaminda bir beklentiniz varsa kesinlikle 520 veya 523 almayın. İkiside oldukça hantal ve diğer motor seçenekleriyle aynı yakıyorlar. 525 ,528 ve 530 sizi tatmin edecek ve yakıt olarak üzmeyecektir. Peki rakamsal değer olarak kaç litre olarak merak ediyorsanız 13 15 litre arası normal bir kullanımda yakıt tüketimidir. En ideal seçim 530 olacaktır. 231 beygir sizi hem performans hem yakıt olarak tatmin edecektir. 535 ve 540 yakıt anlamında 20 litre civarında yakmaktadır esas sorunları yedek parça fiyatları can yakmasıdır. M5 ise fiyatı yüzünden bu listede pek rekabetçi değil ayrıca 530 alıp turbo işlemi yaparsanız M5 sahiplerini üzeceginizi de hatırlatmakta fayda var.

 

Unutmadan aktarmak istediğim bir konuda şanzıman konusu. E39 da üç çeşit şanzıman var bunların ikisi tam otomatik birisi manuel şanzıman. Manuel şanzıman hakkında denilecek pek birşey yok vites yolları net konforlu ancak debriyaj çok hafif değil. Otomatik şanzımanda eski ve yeni tip olmak üzere 4 ileri vites eski tip otomatik şanzıman triptonik özelliği yok diğeri ise 5 ileri tam otomatik triptonik özellikli şanzıman. İki şanzımanda oldukça sağlam . Tabiki kullanım ömürleri var. Yaklaşık 250 bin km de arıza yapar. Onarımları şanzıman tribünleri değiştirilerek yapılıyor. Sakın onarmaya kalkmayın boşuna paranızı harcamış olursunuz direk yedek parçayla değiştirin yoksa boşuna masraf etmiş olursunuz .

 

 

Peki gelelim esas meseleye eğer ki bir e39 sahibi olmak istiyorsanız ne yapmanız gerekiyor. Bildiğiniz üzere en genç e39 bile su anda 15 yaşında . Birçoğu da hor kullanılmış durumda. Bundan dolayı da olası masraf çıkartma potansiyeli olan araclar. Sizlere bu yazımda e39 alma rehberi niteliğinde yardımcı olmaya çalışacağım.

E39 kronik hastalıklar

Çoğu kişi bu araçların kronik bir arızasının olmadığını söyler ancak durum gerçekte bu şekilde değildir. 20 sene önceki teknolojiyle üretilmiş olan parçaların kullanım ömrü bugunki teknoloji ile üretilenlerle aynı değil . Kronik hastalıkları aşağıdaki listede .

 

-Elfreni Tutmaması

Çözümü çok basit arka disklerin orda elfreni balatası var 50 TL değişimi yapılıyor bide ayarlandı mi ilk günkü gibi oluyor ancak kimse bu işlemi yapmıyor çünkü elfreni teli değişecek zannediyorlar.

-Hava akışmetresi

 

Oldukça hassas olan bu parça arızası da rölanti bozukluğu , geç mars basmaya  ve performans düşüklüğüne neden olur. Pahalı bir parçadır.

-Emme ve Egzoz manifoldu cam sensorleri

Genellikle motor kompartmanindaki sıcaklıktan dolayı kablolarında sorun oluyor ve bozuluyorlar. Bozulması durumunda aracın stop etmesi ve geç mars alması durumu oluşuyor.

 

-Yağ Eksiltme

Bu sorun zamanla contalarin olduğu yerlerden terleme olmasından dolayı oluşuyor. Ayrıca 520den tutunda M5’e kadar bütün motorlarda yağ eksiltme durumu fabrikadan çıktığından beri var. Tek yapmanız gereken yağ seviyesini her 1000 km’de kontrol etmek.

 

-Hararet

Bir e39 başına gelebilecek en kotu şey . Kronik bir arıza denmesi yanlış olur ancak soğutma sistemindeki en ufak arızanın telafisi yok. M52 ve m54 motorlarda özellikle alüminyum blok olmalarından dolayı silindir kapağı çatlamasına neden oluyor. Yapabileceğiniz tek şey soğutma sisteminin sağlıklı çalıştığından emin olmak.

E39 alırken dikkat edilecekler

Peki kronik sorunları anlattıktan sonra alırken dikkat etmeniz gereken şeyler nelerdir. Öncelikle bir e39 bakarken bütçeye bağlı olarak çok düzgün bakılmış veya kasası ve iç döşemesi düzgün olanı alıp yeni motor yaptırmak şeklinde iki seçeneğiniz vardır. Tamamen düzgün e39’lar ciddi anlamda pahalı. Kasası düzgün şasi ve podyelerde kayma olmayan , iç döşemeleri düzgün bir e39 almak bana sorarsanız daha mantıklı. Çünkü düzgün aldığınız e39 içinde masraf yapacaksınız. İç döşemeler ve kaportayı topalamak düşünülen’den cok daha maliyetli oluyor. Tabiki tercih sizin. Bu arada alabildiğiniz en dolu aracı almaya çalışın özelliklede sunroof satarken size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Diyelim ki bir siteden araçlara bakarken size uygun gördüğünüz bir e39’a bakmaya gideceksiniz. Size ilk tavsiyem kesinlikle ekspertiz’e götürmeniz ve mümkünse araca kompresyon testi yaptırmanız olacaktır. Bunlar en güvenilir sonuçları sağlayacaktır. Bunların dışında dikkat etmeniz gereken şeyler :

-Motor kompartmanında kabloların durumu ve gözünüze çarpan bir durum var mı diye bir göz atın . Size tavsiyem internetten motor kompartmanının görüntülerine bakın.

 

-Araçla ufak bir test turu atin bunu yaparken müzik sistemini kapatın ve aracı dinleyin olmaması gereken bir ses varmı veya ara ara gelen sesler değişiyor mu? Bu size olası düzensiz giden bir durumun habercisidir.

 

-Test sürüşünden sonra motoru stop etmeden park edin ve motoru dinleyin. Ses düzenli olarak mi çalışıyor yoksa arada şakirdama sesi mi var? Bu sente yanlış olması veya vanoslarda problem olmasına işarettir.

-Şimdi motoru stop edin birkaç dakika geçmesini bekleyin. Aracın altına bakın su damlatıyor mu kontrol edin. Damlatıyorsa  kaçak var ve bu araç hararet yapmış olabilir.(Soğutma sıvısı kontrol edilmediği takdirde eksilme sonucu motorun susuz kalma ihtimali varsayılarak.)

Bunları kontrol ettikten ve aracı ekspertiz’e götürdükten sonra arac içinize sindiyse hayırlı olsun!!! Esas önemli noktaya geldik demektir. Bunun için alttaki kısmı dikkatle okuyun ve uygulayın.

 

E39 Aldıktan sonra yapılacaklar

İşin en önemli kısmına geldik. E39’lar iyi bakılmadığından dolayı yıpranıyor ve sizi yolda bırakması olası. Bunu kesinlikle istemezsiniz. Ayrıca sizi çıkabilecek daha büyük masraflardan koruyacaktır. Yapılması gerekenler:

 

-Yağ ve filtrelerin değişimi (Yağ,polen,hava ve yakıt filtresi)

-Yağ pompası değişimi.

-Devirdaim pompası değişimi.

-Triger zincir kontrolü gerekirse değişimi.

-Termostat değişimi.

-Radyatör degisimi.

-Fren hidroliği değişimi (2 Yılda bir değişmesi gerekiyor ancak bilinçsiz ustalar yüzünden değiştirmiyor çoğu kişi. Fren hissinde ciddi anlamda iyileşme sağlıyor.)

-Direksyon pompasının hidroliği.

-İmkan varsa üst takım contalarin değişmesi iyi olur. Hem silindirlerin durumu hem üst kapak ne durumda olduğunu görürsünüz ona göre ileride çıkabilecek masrafları öngörüsünüz. Pahalı bir işlemdir şart değil ancak yapılması faydalı olur.

 

Yapacağınız bu harcamalar size 2000 TL civarında maal olacaktır. Contalarin da değiştirirseniz 3000tl. Ancak aracın ömrüne ömür katacak sizi daha büyük masraflardan kurtaracaktır.

 

Eğer motor rektifiye olması gerekirse

Eğer ki aracınızın motoru kullanım ömrünü tamamladı veya bir arızadan dolayı rektifiye olması gerekiyor işte burda iki opsyonunuz bulunmakta.

-Stock motor toplama

Aracınızı fabrikasyon sekilde toplamak istiyorsanız aşağıdaki liste size fikir verecektir.(Bu liste m52 ve m54 motorlar içindir. M62ler ve s62 motorları kapsamaz. Bu motorların rektifiye çok daha maliyetlidir.)

*Üst ve alt takım conta(600-700Tl)

*Sübab takımı (250Tl)

*Piston Segman takımı (700Tl)

*Blok rektifiyeciye gidecek (700Tl)

*Silindir kapağı ölçüme ve çatlak kontrolüne gidecek. Uygunsa taşlanacak değilse çıkma silindir kapağı(1500Tl)

*Krank kontrolü ve yataklar alınacak (300)

*Blok üzerinde silindir kapağı vidalarının girdiği bölgeye dış çekilecek. (Bu işin en önemli kısmı çoğu usta bunu bilmiyor bu motor rektifiye tutmaz düzgün olmaz diye geçiştiriyor. Bu dış çekme olayı sayesinde silindir kapağı yerine düzgün oturur. 500 Tl alırlar bu işlem için ancak yapılması şart bunu bilmeyen ustaya arabanızı bırakmayın.)

*Maddi imkanlar el verirse sensörler yenilenmelidir. Yıllarca işlerini düzgün yapmış ancak her an bozulabilir. O kadar masraf edip sensör yüzünden yolda kalmak istemezsiniz. Sensörler de yaklaşık 500 TL maliyeti olacaktır.

*Ustanın alacağı işçilik ücreti 2000-3000 TL arasında oluyor yer ve bilinirliğe bağlı olarak.

Ayrıca aracı alınca yapılması gerekenler listesindeki işlemlerinde yapılması gerekmektedir.

 

-Stroker kit

Öncelikle stroker kit nedir onu söylemem gerekiyor. Stroker kit gene m52 m54 motorların parçalarının birbirleriyle kullanılabilmesi sonucu aracınız m52b20 iken m52b30 a çevirmenizi sağlamaktadır. Motorunuzdan daha fazla güç elde etmenizi , hacmi artırmamız ve bunları yaparken vergi yönünde kayba uğramanızı engeller. Motor tipi göre yapılacak işlemler değişmektedir. Genellikle normal rektifiye maliyetinin %25 üzerinde maal olur.  Bilgi için mail atabilirsiniz.